Vastus teemal: Elektromagnetkiirgus

Foorumid Küsimused nutikodu kohta Elektromagnetkiirgus Vastus teemal: Elektromagnetkiirgus

#537 Vasta

Tõnis Eelma
Keymaster

Vastused Ermo küsimustele:

1. Kas Nutikodu toimimiseks on vajalik ka igal korteril interneti ühendus? Küsin, sest meie pere kasutab ammu ainult mobiilset internetti (Tele2) ning ca 20 eur kuus netiühenduse eest lisa maksta suurendaks pigem väljaminekuid, mitte ei aita säästa.

Nutikodu juhtpaneel (tahvelarvuti) vajab internetiühendust (kas WiFi või mobiilside), seega kui kodus on nt mobiilse interneti ruuter, siis on vajalik WiFi ühendus olemas. Kaabliga internetiühendust on vaja siis, kui ühistu on valinud raadiolahenduse ja hankest tuleb korteri keskseadmete lahendus (alternatiiv on maja keskseadmed).

2. Kas juhtmevaba lahendusega kaasneb ka regulaarne patareide vahetus? Kes sellisel juhub hüvitab taolise lisakulu ning sellele kuluva aja? Kuidas mõjutab see süsteemi tööd, kui patarei tühjeneb näiteks kodust pikalt ära olles? Kuidas on maandatud risk, patareide tühjenemisel külmal talvel radiaatorid külmuvad lõhki ning kogu püstak saab veekahjustuse?

Juhtmevaba lahenduse puhul tuleb teatud mitmeaastase perioodi järel patareisid vahetada, mõistlik on seda teha ühistu poolt korraldatuna. Seadmed annavad süsteemile märku, kui patarei hakkab tühjenema.

Lõhkikülmumise riski korterites ei ole, selleks on majad piisavalt hästi soojustatud. Aga radiaatoritele tulevad vaikimisi avatud ventiilid, st juhtimissüsteemi rikke korral on küttevee vool avatud.

3. Kuidas on juhtmevabade lahenduste turvalisusega? Netis on palju videosid, kuidas häkkerid lihtsate vahendite ja ilma tuppa tungimata süsteemi üle kontrolli võtavad. Aja jooksul see risk kindlasti suureneb, kuna iga tehnoloogia vananendes muutub see ka ebaturvalisemaks.

Hangitavatelt lahendustelt nõutakse kõrget turvalisust ja seda testitakse.

4. Kas kaalutakse ka arenenud maades levinud töökindlaid juhtmetega lahendusi nagu Siemens ja ABB? Loodame, et investeering tehakse siiski jätkusuutlikult ja tulevikku vaatavalt, nende odavate tarbeelektroonika seadmete (Fibaro näiteks) füüsiline ja moraalne eluiga kipub olema võrdlemisi lühike võrreldes professionaalsete seadmetega.

Ühistutel on võimalik otsustada kaabliga lahenduse kasuks.