Vastus teemal: Elektromagnetkiirgus

Foorumid Küsimused nutikodu kohta Elektromagnetkiirgus Vastus teemal: Elektromagnetkiirgus

#544 Vasta

Kalle Virkus

kah huviline:

“Korteri kasutatava soojusenergia mõõtmine – kuidas see nüüd oligi, katame radiaatori anduri tekiga kinni ja soojakulu null?”

Päris täpselt ei saa aru, millele küsija viitab aga kuna soojusenergia arvestuse kohta on küsitud ka KÜ-de koosolekutel, siis siinkohal mõned kommentaarid:

1. Eelmise toetusemeetme ajal nõudis KredEx allokaatorite paigaldamist, mille järgi sai arvestada soojusenergia tarbimist korteripõhiselt. Kuna seejuures puudus metoodika, kuidas suhestada püsi- ja muutuvkulud, tellis KredEx sellekohase uuringu TTÜ-lt. (http://www.kredex.ee/public/Uuringud/Allokaatorid_uuring_191112.pdf)
Uuringu soovitus on, et 70% oleks püsikulud ja 30% sõltuks konkreetsest tarbimisest. Praeguse meetme nõue on, et temperatuur oleks reguleeritav vahemikus 18-23 kraadi.

2. Sügavalt renoveeritud ja soojustatud hoonetel nagu need “A” energiaklassi puhul saavad olema on välisseinte soojapidavus ca 8 korda suurem kui renoveerimata hoonetel ja ca 20 (loe: kakskümmend) korda suurem kui majasisestel vaheseintel. See tähenda, et soojus kandub suurepäraselt läbi vaheseinte.

3. Väga hästi soojustatud ja soojatagastusega ventilatsiooniga majas tekib ligikaudu pool kogu soojusest mitte küttest vaid inimtegevusest. Tuleb meeles pidada, et iga inimene on ühtlasi ka radiaator võimsusega vähemalt 100-150W. Toasoojuseks muutub tegelikult ka peaaegu kogu tarbitud elekter – valgustus, külmkapp, televiisor. Lisaks tuleb tuppa sooja ka toidu valmistamisest ja pesuprotseduuridest.

Kui nüüd lisaks eelnenud jutule arvestada, et küttekulu väheneb ~80% ja sellest omakorda 30% tuleks jaotada mõõturite põhjal, siis see osa on praeguse küttearvega võrreldes umbes 5-6%. Lisaks tuleb sellise individuaalse arvestamise teenuse eest kellelegi maksta (vt. näiteks http://www.mesa.ee) ligikaudu samas suurusjärgus kui oleks muutuv osa. Kas sellel on ikka mõtet?