› Foorumid › Küsimused renoveerimise kohta › Aknad
- This topic has 2 replies, 1 voice, and was last updated 7 years, 7 months tagasi by Tiina Saluvere.
-
AutorPostitused
-
Tiina SaluvereGuest
Tere!
Minu jaoks väga valus küsimus: aknad. Panin just äsja uued aknad. Tellisin max korralikud (kõik ruudud avanevad nii horisontaalselt kui vertikaalselt, kõigil on mikrotuulutus jne), ühesõnaga sellised, millest on kindel, et need kestavad mu elupäevade lõpuni ja mis on ühtlasi ka mugavad ja ilusad. Vastavalt sellele oli ka hind üsna soolane loomulikult, kuid aknad on seda väärt. Nüüd aga lähevad need prügikasti! Kusjuures asemele tulevad kehvemad. Kogu aeg on defineeritud, et aknad jms on omaniku rida, nüüd aga, kui need omanikule kuuluvad aknad sisuliselt varastatakse, pole see äkki enam kellegi mure – omanik ei puutu enam asjasse ja tal pole sõnaõigustki.
Jah, ma tean, et nõue on panna aknad soojustuse välispinda, et vältida n-ö külmasildade teket. Käisin tuttavate juures ühes hruštšovkas, mis on renoveeritud ilma aknaid välja tõstmata ja seal on see kütte kokkuhoid saavutatud – ei mingeid külmasildu. Miks ometi peame raiskama ja inimestele suuri lisakulusid tekitama? Niigi ju lõhutakse vannituba seoses uute torustike + gaasiboilerite kaotamisega. Korterist ei jää suurt midagi järele. Ei jaksa seda kõike kinni maksta!
TiinaRaimond TammGuestLp Tiina Saluvere,
Suur tänu foorumis akende teemal arutelu algatamise eest. Sellest on tõesti väga kahju, et Te otsustasite uued aknad paigaldada olukorras, kus Teie elamu korteriühistu on juba veidi rohkem kui aasta aega tagasi otsustanud hoone rekonstrueerimise suunas liikuda. Tavapäraselt korteriomanikud sellisel juhul enam aknaid ei vaheta ning oodatakse rekonstrueerimise käigus akende väljavahetamist.
SmartEnCity projekti puhul on rekonstrueerimise nõudeks saavutada kortermajades energiatõhusus 90 kWh/m2/aastas. Meil on võimalik maksta toetust üksnes nendele korteriühistutele, kes korraldavad elamu rekonstrueerimise sellele nõudele vastavalt. See on loomulikult iga korteriühistu (s.t korteriomanike kui ühistu liikmete) otsustada, kas soovitakse oma elamut sellest nõudest lähtudes rekonstrueerida. Senised arvutused viitavad sellele, et nimetatud energiatõhususe taset on võimalik saavutada akendele kõrgendatud nõudmisi (avatäite kompleksne soojusläbivuse tase paigaldatuna on U≤1,0 W/(m²·K)) esitades ning aknaid soojustuse väliskihti paigaldades või aknapalesid täiendavalt soojustades. Kui projekteerimise käigus leitakse võimalus energiatõhusus 90 kWh/m2/aastas kuidagi teisiti saavutada, siis loomulikult on selline alternatiivne lahendus vastuvõetav.
Võrdlused tänaseks rekonstrueeritud hoonetega ei ole kohased seetõttu, et sellisele energiatõhususe tasemele ei ole Eestis veel ühtegi korterelamut rekonstrueeritud. Loomulikult on teatavas ulatuses kütte kokkuhoidu võimalik saavutada ka akendele madalamaid nõudeid esitades ning ilma aknaid soojustuse väliskihti paigaldamata, kuid SmartEnCity projekti puhul ei ole see tulemus paraku piisav. Euroopa raha on meile Tartu korterelamute rekonstrueerimiseks eraldatud just seetõttu, et me rekonstrueeriksime hooned kõrgemale tasemele, mitte ei viiks ellu tavapäraseid lahendusi.
Meie saame omalt poolt pakkuda võimalusi, nende võimaluste kasutamise üle saavad aga otsustada üknes korteriühistud (selle liikmetest korteriomanikud) ise. Kui projekteerimise järgsed arvutused peaksid kinnitama, et rekonstrueerimine läheb ebamõistlikult kalliks, siis saavad korteriomanikud ühistu liikmetena otsustada kas jätkata või mitte. Loomulikult on ka see ühistu otsustada, et mida võetakse ette väljavahetamise tulemusena ülejäävate akendega.
Loodan Teie mõistvale suhtumisele!
Lugupidamisega,
Raimond Tamm
SmartEnCity projekti juhtTiina SaluvereGuestTere!
Aitäh vastamast. Täpsustuseks, aknad vahetasin 2 aastat tagasi, siis polnud sellest projektist veel teada. Kahjuks ei ole siin korteriomanikul otsustada suurt midagi – tuleb ju alluda neile nõuetele. Lausa kohatuna mõjub aga Teie soovitus, et ühistu võiks akendega midagi ette võtta. Ühistu ei ole kahjuks aknafirma. Midagi ette võtmine võiks tähendada nt akendest klaaskatust hoovi kohale vms, mida naljatamisi oleme siin omavahel irooniliselt rääkinud.
Tiina Saluvere -
AutorPostitused