› Foorumid › Küsimused nutikodu kohta › Nutikodu hankekonkurss
- This topic has 5 replies, 1 voice, and was last updated 6 years, 6 months tagasi by Tiina Saluvere.
-
AutorPostitused
-
Tiina SaluvereGuest
Tere!
Praegu on käimas nutikodu hankekonkurss, kus selgub, et pakkuja võib paigaldada ka teistsuguseid arvesteid (v.a elekter). Järelikult siis gaas ja vesi. Ja küte, kus see on mõõdetav. Samas oli projekti algul (seda projekti tutvustavatel koosolekutel) juttu, et nutikodu lahendus kuulub küll Smartencity kohustusliku osa hulka, kuid see kohustus on elanikel 3 aastaks ja sel ajal on teenus tasuta. Edasi võib kas loobuda või hakata maksma igakuist tasu.
Küsimus: kui inimene soovib 3 aasta järel nutilahendusest loobuda, siis kas see on üldse võimalik, kui seadmed (mõõturid) on kohandatud ühilduma nutikoduga?Tõnis EelmaGuestTere!
Enamik nutikaid mõõtureid on ka numbrinäiduga, seega kasutatavad ka ilma nutikodu süsteemita. Samas see, mis puudutab tarbimise arvestust ja kuidas näite kogutakse, on ühistu otsustada, kes reeglina elanikele vee ja gaasi eest arveid esitab. Tundub mõistlik, et kui ühte süsteemi on investeeritud, siis selle kasutamist ka jätkatakse.
Tiina SaluvereGuestTere!
Gaasi eest maksame igaüks ise oma mõõtja näitu teatades. Vee eest maksmine käib meil praegu ühistu kaugloenduri kaudu. Seega ma ei näe küll mingit põhjust, miks ma peaks ühe sellise lisavidina oma korterisse soetama, mis võtab seinaruumi (mida on ju ülivähe ses pisikeses korteris) ja nõuab eraldi pistikupesa, mida pole ka kuigi palju, s.t kõik juba niigi hõivatud. Lisaks igakuine maks tulevikus! Ja vanematel inimestel, kes internetti ei kasuta, siis juurde ka see kohustuslik internet + maks selle eest. Ja veel, kui gaasiboiler kohustuslikus korras kaotatakse, siis tekib ju soov ka gaasipliit kaotada, sest boiler on gaasisüsteemi parim osa (üksnes pliidi pealt tõuseb gaasi hind ja pealegi on elektriahi küpsetamiseks parem).
Jah, saan aru, et projekti raames on see kohustuslik, sellega oleme kõik arvestanud, kuid tingimus oli ju selline, et 3 aastat on tasuta ja kohustuslik, sealt edasi vabatahtlik ja tasuline. Kuidas lahendaksite Teie selle vastuolu, kui inimene ei soovi pärast kolme aastat maksma hakata teenuste eest, mida ta ei soovi?Tiina SaluvereGuestS.t gaasi eest maksame igaüks otse Eesti Gaasile oma näitu teatades, mitte ühistu kaudu.
Tõnis EelmaGuestTere!
Gaasi eest maksmine on ühistuti lahendatud erinevalt, üldjuhul võiks läbi ühistu hind soodsam olla. SmartEnCity projekti eesmärgiks on saavutada energiasäästlikum elamine, seepärast on ka nutikodu lahendused keskendunud sellele, et elanik saaks oma tarbimist paremini jälgida ja planeerida. Seda, kas ja kuidas nutikodu süsteemiga projektiperioodi lõppedes edasi minna, on ühistu arutada ja otsustada.
Tiina SaluvereGuestTere!
Suur tänu kiire vastuse eest! Idee on muidugi ilus, aga arvatavasti enamik inimesi jälgib ju niigi, palju neil kulub ja mis see maksab. Igakuiseid arved ei lase sellel ununeda. Nii saab nutilahenduse kaudu küll tarbimist jälgida, kuid planeerida kahjuks mitte. Ma planeeriks hea meelega küttekulude kokkuhoidu, kuid hoolimata isegi nutimõõtmisest jääb hind ikka maja üldtarbimisest tulenevaks kahjuks. Gaasi kokkuhoid ühistu kaudu oleks võimalik, kuid see on nii tühine summa (max 1-2 eur), et ei tasu näitude kogumise ja rehkendamise vaeva. Kütte summad on aga tõsiselt suured ja sealt tulenev hüpoteetiliselt võimalik kokkuhoid võiks olla märkimisväärne. -
AutorPostitused