“Naine linnuga” valmis alles pärast mitut kavandit

Pepleri 10 küljeseina on juba paar aastat kaunistanud SmartEnCity projektis kõige esimesena valminud seinamaal – “Naine linnuga”.

Maali autor on Tartus elav ja tegutsev graafik, illustraator, karikaturist, ajalehe- ja raamatukunstnik Andrus Peegel. Muuhulgas õpetab Andrus ka Tartu Kunstikoolis ja kuulub Tartu Kunstnike Liitu.

Küsimusele, kust pärines teose inspiratsioon, nentis kunstnik, et kavandeid tehti palju. “Esialgu planeerisime midagi Lydia Koidulaga seotut,” lausus Andrus, vihjates Pepleri ja Tiigi tänava nurgal paiknevale nn Koidula tammele, mille all kuulus luuletaja olevat omal ajal mõtisklenud. Kuigi hilisemad uuringud on näidanud, et puu ulatus Koidula eluajal vaid talle rinnuni ning oli kuulsa kirjaniku meelispaik ilmselt vaid lugudes, on Pepleri 10 majaelanikel Koidulaga eriline suhe ning otsus valida teistugune teos ei tulnud lihtsalt.

Suurimaks ajendiks Koidulast loobumiseks olevat kunstniku sõnul maja otsaseina eripära. “Portreed ei saa maalida akendega otsaseinale,” nentis kunstnik. “Kui aga lõpuks linnuga pildini jõudsime, meeldis see nii mulle kui majaelanikele.” Ka Pepleri 10 maja kunstikuraator Evelin Zolotko kiidab lõplikku valikut: “Mul on hea meel, et valikusse sai ka üks graafikat esindav teos ning koostöö Andrusega oli väga meeldiv.”

Praeguseks on SmartEnCity projektis teostatud 12 seinamaalingut, vaata kogu galeriid siit.

Foto autor: Silver Siilak