Vastus teemal: Elektromagnetkiirgus

Foorumid Küsimused nutikodu kohta Elektromagnetkiirgus Vastus teemal: Elektromagnetkiirgus

#420 Vasta

Liis

See projekt on elukeskkonna hävitamine “smart”-sildi all.
Kui nutikate lahendustega kaasnevad terviseriskid, alates unetusest, lõpetades viljatuse, dementsuse ja vähiga, siis kui nutikas see projekt tegelikult ikka on?

Kas keegi veel ei tea, et smart-tehnoloogia tekitab mikrolainekiirgust, mis on kuulutatud juba 2011. aastal võimalikuks kantserogeeniks? Sellest ajast lisandunud tõendid on pannud teadlasi nõudma, et klassifikatsioon muudetaks kindlaks kantserogeeniks. (Võite siinkohal uurida ka Eesti viimase aja vähistatistikat.)
Ainuüksi see asjaolu peaks igasugusele mikrolainekiirguse keskkonda lisamisele piduri peale panema. Aga ei. Peitutakse kehtivate normide taha. Kui paljud aga teavad, et Eestis kehtivad piirnormid ei ole kuidagi seotud inimese kui bioloogilise olendi tervise ohutusega? Viidatud piirnormide määrus võtab arvesse ainult kiirguse soojuslikku mõju ja lühiajalist ekspositsiooni. Nutika linna eksperiment tähendab püsivat kokkupuudet mikrolainekiirgusega, millest ei ole pääsu isegi koduseinte vahel.

Seepärast küsin – kas projekti raames paigaldatavad seadmed vastavad ka terviseohutuse nõuetele? On neid inimestel testitud? Mõistetavalt saab arvesse võtta ainult pikaajalisi uuringuid, kuna mikrolainekiirguse tõsisemate sümptomite ilmnemine võib võtta üle 10 aasta. Olen täiesti kindel, et selliseid uuringud kasutusele võetavate seadmetega tehtud ei ole – sest need vastavad normidele.
Mikrolaine puhul on paradoksaalne aga see, et organismi bioloogilisi struktuure, sh DNAd lõhkuvad mikrolainesageduse võimsused ei ole suured, vaid tihti on just väikeste võimsuste juures täheldatud rängemaid ja ohtlikumaid mõjusid organismi talitlusele.

Et natuke aimu anda Eestis kehtivate normide absurdsusest, vaatame suurusjärke. Kui Eestis kehtiv mikrolainekiirguse piirnorm elupiirkondades on 10.000 mW/m2 kohta (tuletan meelde – lühiajalise kokkupuute ja soojusliku mõju korral), siis Saksamaa Ehitusbioloogia Instituut peab ohutuks taset 0,0001 mW/m2. Aruande Bioinitiative Raport koostanud 29 tippteadlast 10 riigist soovitavad piirnormiks 0,003-0,006 mW/m2. Olen päris veendunud, et juba praegu on sellist fooni Tartus keeruline leida. Mitmete teadlaste kinnitusel elame juba täna ohtlikult tugevas kiirgusväljas ja igasugune kiirguse suurendamine on absoluutselt taunitav! Isegi kui üksikute seadmete tekitatav kiirgus ei ole märkimisväärne, siis me räägime konkreetse projekti puhul ju 900 korterist, lisaks nendele tänavavalgustid, sensorid ja mis kõik veel… Mitu vahetpidamata kiirgavat seadet kokku lisandub? Miks me sellest ei räägi? Milline saab olema lisanduv kiirgusfoon kokku?

Arvestades juba olemasolevat fooni, eriti kortermajades, on sellise projekti tagajärjel tekkiv kiirguskeskkond ja selle mõjud elanike tervisele täiesti prognoosimatud. Ühesugused raadiolained liituvad, aga liitunud väljade võimsus mitte ei liitu, vaid korrutub! Ja mitte miski ei anna alust arvata, et sellise nutikuse ja väidetava keskkonnasäästlikkusega kaasneks inimestele parem tervis ja enesetunne.
Kui palju inimesi kannatab juba praegu unehäirete all, mis on mikrolainekiirguse üks sagedasemaid “kõrvalmõjusid”? Ja kas te teate mõnda kohta Tartus, kus puudub mikrolainekiirguse foon, kus inimesed saavad käia end liigsest kiirguskoormusest maha laadimas ja “nutikast” keskkonnast puhkamas?

Seepärast ma ei pelga välja öelda, et minu hinnangul on SmartEnCity projekti puhul tegemist inimkatsetega. Linnainimesed muudetakse katsejänesteks ja tänu igasugustele peibutustele – a’la keskkonnasäästlikkus, kokkuhoid, väiksem jalajälg, tasuta katseperiood, mugavam ja lihtsam elu – on nad sellega ka heal meelel nõus. Kas peale lõksu on veel kohti, kus midagi tasuta saab?

Kas nuti-linnaosa ettevalmistajad on teinud küsitluse kohaliku elanikkonna seas (kellest arvestuslikult 30% on tundlikud elektromagnetväljadele) ja küsinud nende nõusolekut?

Mõistlik oleks inimestele jätta alles looduslikud-loomulikud harmoonilised sagedused ja mitte lisada toksilisi kiirguskoormusi, ükskõik, kui üllas idee selle taga on. Selle all kannatavad kõik eluvaldkonnad ja neile, kes oskavad ja tahavad vaadata, on tagajärjed juba näha.