Tartu kaugküttemaailm on maailma üks jätkusuutlikumaid ja tõhusamaid

Fortum Tartu pälvis rahvusvahelise tunnustuse jätkusuutliku ning tõhusa kaugkütte – ja jahutuse arendamise eest Tartus. Kaugkütte- ja jahutuse valdkonna auhindu (Global District Energy Climate Awards) jagatakse iga kahe aasta tagant Rahvusvahelise Energiaagentuuri ning kaugkütte ja -jahutuse ettevõtteid ühendava organisatsiooni EuroHeat&Poweri poolt. Esmakordselt on sellise tunnustuse osaliseks saanud Eesti linn ja selle kaugkütte- ja jahutuse valdkond.

Margo Külaots, Fortum Tartu juhatuse esimees sõnas: „Meile on suur au, et meid on suures maailmas märgatud ning oleme saanud sellise rahvusvahelise tunnustuse osaliseks. See auhind näitab, et me oleme teinud õigeid samme muutmaks Tartu linna puhtamaks ja rohelisemaks. Me ei ole seda teinud üksi, see on koostöö tulemus. Koostöös Tartu linna, meie klientide ja partneritega on meie töötajad loonud maailmatasemel lahendused, mis on toodud nüüd eeskujuks tervele maailmale.“

Tartu kaugküttesüsteem on aastatega muutunud nõukogudeaegsest ebatõhusast kaugküttesüsteemist jätkusuutlikuks ja tõhusaks kaugkütte- ja jahutussüsteemiks. Kaasaegsete tehnoloogiate kasutuselevõtuga ning kohalike ja taastuvkütuste kasutamisega soojatootmises on Tartus vähendatud CO2 emissioone üle 30%. Võrreldes lokaalsete jahutuslahendustega aitab kaugjahutuse kasutuselevõtt vähendada CO2 emissioone lausa 70% võrra. Kõik taastuvatel allikatel põhinevad küttetehnoloogiad, mis toimivad lokaalsena, on võimalik panna toimima võrku ühendatuna veelgi efektiivsemalt ja seda on Tartu kaugküttevõrgu puhul kasutama hakatud – võrk toimib kui energiaakumulaator, kuhu suunatakse elektritootmise, tööstuse, kaugjahutuse jääksoojus ja sealt edastatakse see edasi klientidele. Energiasektori nutikus ei saa piirduda ainult uute energiatarbimisäppide kasutuselevõtuga, vaid kogu energiaahel tuleb reaalselt teha efektiivsemaks ja puhtamaks. Kaugkütte- ja jahutussüsteem võimaldavad ressursse tõhusamalt kasutada, ühendada omavahel erinevaid puhta energia lahendusi, mis teineteist täiendavad.

„Me saime märkimisväärse rahvusvahelise tunnustuse osaliseks, aga alati saab veel paremini ja meil on kindel plaan jätkata investeeringutega uutesse lahendustesse ning tehnoloogiatesse, et olla edaspidigi maailmale eeskujuks ning muutes sellega Tartu linna veelgi puhtamaks ja paremaks elupaigaks“, lisas Külaots.

Lisainfo:
Margo Külaots, Fortum Tartu juhatuse esimees, +372 505 2986, margo.kylaots@fortumtartu.ee

Global District Energy Climate Award: http://www.districtenergyaward.org/

Pildid: https://www.dropbox.com/sh/e8xj9is8fm3dv38/AAA_ymsrLA4vSu3wZoHpxyusa?dl=0