SmartEnCity projekti esimene tegevus ellu viidud: Tartus avati külmajaam

Reedel, 27. mail 2016 avas Fortum Tartu Baltimaade esimese kaugjahutusjaama, millele koostöös SmartEnCity projektiga paigaldati päikesepaneelid.

Emajõe äärde Turu tänavale rajatud 13-megavatine külmajaam kasutab jahutuse tootmiseks nii traditsioonilisi tööstuslikke jahutusseadmeid kui ka Emajõe külma vett.  Selleks et jahutus klientideni jõuaks, on Tartu kesklinna rajatud 1,6-kilomeetrine kaugjahutusvõrk.

Koostöös SmartEnCity projektiga paigaldati külmajaamale päikesepaneelid. Samuti on jaamas soojuspump, millega suunatakse jahutusklientide juures tekkiv liigsoojus kaugküttevõrku hoonete kütmiseks ja sooja vee valmistamiseks.

Uuenduslikud lahendused, mida kaugjahutusjaama rajamine võimaldab, võetakse kasutusele nutika linnaosa projekti käigus renoveeritavates korterelamutes.

Külmajaama ja jahutusvõrgu rajamiseks kulus Fortum Tartul 5,7 miljonit eurot. Ettevõttel on kavas lähiajal alustada Tartus teise külmajaama ehitamist.

Kaugjahutuse kasutuselevõtt vähendab hinnanguliselt ligi 90%võrra tavajahutuse tarbeks vajamineva elektri kulu ning Tartu puhul väheneb CO2 emissioon 70% võrreldes tavalise jahutussüsteemiga.

Foto: Sander Hiire

taimedega_2