Kolm hruštšovkat saab nutika linnaosa projekti raames rekonstrueerimistoetust

Tartu linnavalitsus eraldas elamu rekonstrueerimiseks toetused veel kolmele nutika linnaosa SmartEnCity projektis osalevale korteriühistule. Linnalt saavad toetuse Pepleri tn 3, Turu tn 9 ja Tähe tn 2 ühistud. Kokku on linn SmartEnCity projekti raames andnud toetusi kuue korterelamu rekonstrueerimiseks.

Projekti koordinaator abilinnapea Raimond Tamm ütles, et lisaks senisele kuuele toetuse saajale on veel kümmekond sihtgrupi ühistut jõudnud rekonstrueerimiseks valmistumisega nii kaugele, et lähikuudel on võimalik toetusotsused ära teha ning ühistud saavad ehitusega alustada. “Esimestes nutika linnaosa projekti raames rekonstrueeritavates korterelamutes lõppevad ehitustööd käesoleva aasta sügisel,” lisas Tamm.

Pepleri tn 3 korteriühistule eraldati elamu rekonstrueerimiseks toetust 139 618 eurot, Turu tn 9 ühistule 163 618 eurot ja Tähe tn 2 ühistule 181 193 eurot. Kõik kolm ühistut saavad linnalt ka 3000 eurot kunstiteose loomiseks.

Linnavolikogu määruse kohaselt maksab linn nutika linnaosa projektiga ühinenud elamutele rekonstrueerimistoetust 102 eurot korterelamu suletud netopinna ühe ruutmeetri kohta.

Praeguseks on projekti SmartEnCity raames saanud linnalt toetust ja alustanud rekonstrueerimistöid ka Kalevi 10, Pepleri 10 ja Lutsu 16 korteriühistud.

Kortermajade rekonstrueerimiseks on SmartEnCity projektis ette nähtud ligi neli miljonit eurot. Ehitustööd peavad olema lõppenud hiljemalt 30. juuniks 2019.

Rahvusvahelise projekti SmartEnCity raames luuakse kesklinnas asuvast hruštšovkade piirkonnast tarkadel lahendustel toimiv ja energiasäästlik linnaosa, kus nõukogudeaegsed kortermajad renoveeritakse liginullenergia hooneteks. Renoveeritavate majade korteritesse luuakse nutikodulahendus, mis võimaldab jälgida ja reguleerida oma kodust energiatarbimist.

Nutikas linnaosas kasutatakse ka uuenduslikke lahendusi kaugküttes, tänavavalgustuses ja taastuvenergia kasutamises, samuti rajatakse elektriautode laadimispunktid. Projekti üks tegevusi on ka rattaringluse loomine Tartusse.

SmartEnCity projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist Horisont 2020. Projekt algas 2016. aasta veebruaris ning kestab kuni 2021. aasta juulini.

Lisainfo: Tartu abilinnapea Raimond Tamm, tel 515 4738.