Tartu kesklinna tuleb intelligentne tänavavalgustusvõrk

Tartu Linnavalitsus tunnistas tänasel istungil Tartu kesklinna tänavavalgustuse uuendamise riigihankel edukaks Leonhard Weiss Energy ASi pakkumuse maksumusega 112 452 eurot. Riigihanke sisuks on vahetada projekti SmartEnCity raames Tartu kesklinna piirkonnas välja 320 olemasolevat naatriumvalgustit energiasäästlike leedvalgustite vastu.

Energiasäästliku tänavavalgustuse saavad Pepleri, Pargi, Kuperjanovi, Õpetaja, Tiigi, Vanemuise, Aida, Lao, Kalevi, Tähe, W. Struve, Akadeemia, Kitsas, Soola, Lille, Vallikraavi, Filosoofi, Lootuse, Kastani, Veski, Kooli, A. Haava ja Näituse tänav.

Kõikidesse valgustitesse paigaldab Cityntel OÜ juhtimiskontrollerid, mis võimaldavad distantsilt korraldada valgustite tööd (sisse-välja lülitamine, hämardamine) ning kontrollida valgustite toimivust. Lisaks paigaldatakse koos valgustitega mitmesuguseid liiklus- ja keskkonnasensoreid (liiklustihedus-, liikumis-, ilma- jm sensorid), mis integreeritakse valgustite juhtimisega. Selliselt saavutatakse intelligentne tänavavalgustuse võrk.

Töid finantseeritakse osaliselt linnaeelarvest (70 000 eurot) ja ülejäänud osas Euroopa Komisjoni toetusest.

Tartu linn osaleb rahvusvahelises projektis SmartEnCity, mille käigus luuakse kesklinnas asuvast hruštšovkade piirkonnast tarkadel lahendustel toimiv ja energiasäästlik linnaosa. Projekti üks peamisi tegevusi on nõukogudeaegsete kortermajade renoveerimine liginullenergia hooneteks. Renoveeritud majade elanikele luuakse nutikodulahendus, mis võimaldab jälgida ja reguleerida oma kodust energiatarbimist. Nutikas linnaosas kasutatakse uuenduslikke lahendusi kaugküttes, tänavavalgustuses ja taastuvenergia kasutamises ning sinna rajatakse elektriautode laadimispunktid ja elektrijalgrataste rendipunktid.  SmartEnCity projekti rahastatakse Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammist Horisont 2020.

Lisainfo: Tartu Linnavalitsuse linnamajanduse osakonna projektijuht Jaanus Tamm, tel 736 1266, 5850 6742,
Lisainfo SmartEnCity projekti kohta: Raimond Tamm, tel 515 4738.