Tartusse lisandus uus SmartEnCity kunstigiid

Ilze Salnāja-Värv on esimene ametliku sertifikaadiga giid, kes pakub nii kohalikele kui turistidele SmartEnCity tuuri, mille käigus tutvustab nii projekti sisu, eesmärke kui viib külalised projekti käigus valminud kunstiteoste tuurile.

Ilze sõnul arenes tema huvi SEC projekti vastu väga loomulikult. “Ma kuulsin esmalt projektist siis, kui see alles alustas, umbes kaks aastat tagasi,” rääkis Ilze. “Aastate jooksul on meediakajastus aina kasvanud ja kui ma nägin, et ka kunstiteosed on esimestele majadele ilmunud, meeldis see mulle väga.” Ilze uuris projekti kohta lähemalt ja avastas, et tegu on millegi palju rohkemaga kui pelgalt majade renoveerimisega – kombinatsioon kunstist, mobiilsustegevustest ja renoveerimistest avaldas talle muljet.

Ilze on rahvuselt lätlane, kuid on juba mitu aastat elanud Tartus koos oma eestlasest abikaasaga. Oma hariduse on ta saanud Kurzemes, Lätis, kus õppis ajalugu, kuid väsis kiirelt Riia suguses suurlinnas elamisest. Ilze sõnul on lätlaste jaoks Tartu tähtis ajalooline paik: “Alates 19. sajandist on Tartu olnud oluline rahvusliku ärkamise ja hariduse keskus mitte ainult eestlastele, vaid ka lätlastele.” Ta lisas, et Tartu õhkkond ja innovatsioonivaim on tema jaoks samuti olulised ning et ta usub ja toetab ka isiklikult Tartu püüdlusi energiatõhususe ja keskkonna-alaste ettevõtmiste valdkonnas.

25. oktoobri pärastlõunal andiski Ilze oma esimese SmartEnCity demotuuri žüriile ning sai kõigi ekspertide arvates väga hästi hakkama. “Ma olin väga üllatunud, kui mind kutsuti sellise uue tuuri žüriisse,” lausus Andra Somelar, SEC projekti kunstikoordinaator. “Terve meie projektimeeskond on väga õnnelik ja meelitatud, et Ilze otsustas just meile keskenduda. Ta on saanud suurepäraselt hakkama projekti detailide õppimise ja nendest rääkimisega.”

Ilze sõnul on huvi uue tuuri vastu juba olemas, näiteks on Läti turismiagentuurid tundnud huvi SEC kunstiteoste tuuri vastu ning on tõenäoline, et oma esimese tuuri annab ta juba detsembris. Kui ilmastikuolud lubavad, plaanib Ilze tulevikus teha tuuri Tartu uutel rattaringluse ratastel.

“Mul on väga lihtne Tartust rääkida kui oma kodust,” lausus Ilze. “Ma tunnen end osana Tartust.”

Ilzega tuurile minemiseks võta temaga ühendust e-maili teel ilze@terbata.ee või telefoni teel +371 25915699 (LT) või +372 56467573 (EE).